Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
VSAT pareigūnas kinologas Egidijus Kusa (dešinėjė) atkreipė dėmesį, kad dirbant kartu pareigūnas ir šuo – neatsiejami.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai neretai susiduria su fizinių žmogaus galimybių ribų išbandymu, todėl tokiu atveju į pagalbą pasitelkia savo kolegas – uniformuotus keturkojus. „Visų pirma, man jis nėra šuo, man jis – partneris“, – konstatavo VSAT pareigūnas kinologas Egidijus Kusa.

Seka dingusiųjų pėdomis

Viena pagrindinių pasieniečių veiklų yra nelegalios migracijos kontrolė. Yra žmonių, kurie naudojasi nelegaliais, vogtais dokumentais, kad patektų į Europos Sąjungą.

Pasienio apsaugos tarnyba taip pat užtikrina, kad žmogus, kirtęs Lietuvos Respublikos sieną, negabentų nelegalių daiktų. Šią pareigą žmogui atlikti pačiam būtų gana sudėtinga, bet, pasitelkus šuns gebėjimą užuosti, žmogaus veiklos ribos prasiplečia.

„Šuo gali susekti, kur yra paslėpti nelegalūs daiktai, tokie, kaip narkotinės medžiagos, tabako gaminiai, pinigai – viską, kas turi savo kvapą. Šuo iš įvairiausių kvapų moka atsirinkti būtent jam reikiamą“, – įvardijo E. Kusa.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos keturkojai pareigūnai specializuojasi ties tam tikromis veiklomis, pavyzdžiui, yra šunys pėdsekiai, kurių pareiga – sekti pėdomis, taip pat yra šunys, ieškantys tabako gaminių, vykdantys žmonių paiešką, nusikaltėlių persekiojime ir sulaikyme dalyvaujantys šunys ir panašiai.

„Žmogus bėglį gali sekti tik tada, kai jis palieka pėdų įspaudus. Šuns galimybių ribos kur kas platesnės: jis užuodžia žmogaus į žemę įspaustą ir ore pasklidusį kvapą, o kvapo užmaskuoti neįmanoma. Šunys pėdsekiai gali susekti žmones, neleistinoje vietoje kirtusius sieną“, – sakė E. Kusa.

Dažnas nelegalaus sienos kirtimo pavyzdys yra cigarečių pernešimas, dėl to, kad užsienyje cigaretės yra pigesnės negu Lietuvoje. „Įsivaizduokite, kaip sunku surasti žmogų miške, kai nežinai, kokia kryptimi jis nuėjo“, – atkreipė dėmesį E. Kusa. Šunys pėdsekiai gali sekti ne tik nusikaltėlių, bet ir dingusių žmonių pėdomis. Jie padeda dingusių žmonių paieškoje.

Mokosi kartu

Kad šuo galėtų dirbti pasienio apsaugoje, dvejus metus turi dalyvauti mokymuose, kuriuose dalyvauti pradeda būdamas maždaug 3 mėnesių. „Tokiam darbui yra atrenkami stipriausi šuniukai su geriausiais instinktais. Dažniausiai belgų arba vokiečių aviganių veislės“, – paaiškino E. Kusa.

Šiame procese tam tikrus reikalavimus turi atitikti ne tik šuo, bet ir su juo dirbsiantis pareigūnas. „Žmogus, dirbantis su gyvūnu, visų pirma turi mylėti gyvūnus, turi siekti pažinti jo psichologiją, turėti daug kantrybės“, – teigė VSAT pareigūnas kinologas E. Kusa. Visą šuns augimo ir mokymo procesą jo būsimas partneris pasienietis būna kartu su juo. Gyvūnas yra pratinamas prie įvairių situacijų: tamsos, triukšmo, asfalto dangos, metalinių paviršių.

Šuo yra mokomas pasitelkiant jo norą žaisti. „Smurtas negali būti naudojamas, nes smurtu nieko nepasieksi, tiesiog susipyksi su savo vadinamuoju partneriu“, – akcentavo VSAT pareigūnas.

Praėjęs dvejų metų mokymus būsimas keturkojis pareigūnas turi išlaikyti ir egzaminą. „Šis egzaminas yra šuns ir kinologo žinių patikrinimas, kurio metu gyvūnai suteikiama specializacija. Tačiau šiuo egzaminu mokymasis nesibaigia. Šuo, kaip ir žmogus, tobulėja visą gyvenimą“, – kalbėjo E. Kusa.

Tarnybinis šuo, kaip ir paprastas, gauna žmogaus dėmesio ir skanėstų, šunys gyvena pas kinologą namuose, kad partneriai išlaikytų glaudų kontaktą. „Nuo paprasto šuns tarnybinis šuo skiriasi tuo, kad jis yra pareigūnas, atlieka jam pavestas tarnybines užduotis“, – tvirtino E. Kusa, pridūręs, kad būna dienų, kai šuo atsikelia, jam kažkas skauda, kažkas negerai, o jo, kaip partnerio, pareiga yra jį perprasti.

Aurelija PLOKŠTYTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas