Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kultūrą pažino kitaip

  • Edita KALNIENĖ
  • Kultūra
  • 2019-12-06
Daug žmonių per parą su teatru pritraukė neformalus pokalbis su aktoriumi Giedriumi Savicku.

Ar įsivaizduojate keturias paras, praleistas bibliotekoje? Tai jau įvyko Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje – projektas „Para kultūroje“ ūžė kiekvieną lapkričio savaitgalį ir kvietė įvairaus amžiaus žmones pažinti kultūros sritis – teatrą, muziką, šokį, madą – iš arčiau. Renginys pritraukė per 1 tūkst. 400 dalyvių.

Vedė savo srities profesionalai

„Idėja kilo prieš metus. Pirmiausia norėjosi, kad projektas būtų skirtas jauniems žmonėms, kad jie galėtų išbandyti įvairias kultūros sritis. Vėliau ėmėme svarstyti, kad ir vyresnio amžiaus žmonės ne visada turi galimybę dalyvauti tokio pobūdžio renginiuose. Dėl to projektas buvo skirtas visiems – dalyvauti galėjo ir tėvai su vaikais, ir senjorai“, – esmę įvardijo idėjos iniciatorė bibliotekininkė darbui su jaunimu Brigita Barkauskaitė-Tamašauskė.

Į renginius buvo pakviesti įvairių sričių profesionalai, kurie savo veikla garsėja didžiuosiuose šalies miestuose. „Norėjosi pasikviesti kaip įmanoma daugiau ir kuo skirtingesnių lektorių, suorganizuoti kuo įvairesnes dirbtuves, užimtumą, improvizacijas, o jas vestų savo srities profesionalai“, – tikino B. Barkauskaitė-Tamašauskė.

Surasti tinkamus lektorius ir tokius, kurie sutiktų vesti užsiėmimus, nebuvo taip paprasta. Tai užtruko kelis mėnesius.

„Kai organizavome 24 valandas trunkančius renginius, stengėmės, kad veiklos būtų kuo įvairesnės, galėtų dalyvauti skirtingos mažiaus žmonės. Pavyzdžiui, kad per muzikos kūrybos dirbtuves būtų galima dalyvauti ir kuriant muziką, ir tiesiog ateiti pasiklausyti muzikos, pabendrauti su muzikuojančiu žmogumi, žmogus pažvelgtų į tą kultūrinę sritį iš visų pusių“, – kalbėjo idėjos iniciatorė.

Išbandė patys

Per muzikai skirtą parą renginio dalyviai turėjo galimybę sužinoti apie muzikanto gyvenimą, kokie kyla iššūkiai, kaip viskas vyksta televizijoje, su kokiomis problemomis susiduria menininkai, kiek įtakos turi aplinkiniai žmonės, kas juo palaiko. „Pavyzdžiui, Ieva Zasimauskaitė pristatė kūrinį, kurio niekas dar nebuvo klausę. Kretingiškiai buvo pirmieji jį išgirdę, tai nebuvo galutinis jos įrašas, tai – kūrimo stadijoje esantys kūrinys. Ji stebėjo mūsų reakcijas: ar mums patinka, ar ne, klausė mūsų nuomonės. Žiūrovams labai patiko ir jie buvo nustebę, kad taip nuoširdžiai autorė pirmiesiems jiems pristatė naujausią kūrinį“, – apie vis dar neišleistos Ievos Zasimauskaitės dainos pristatymą pasakojo B. Barkauskaitė-Tamašauskė.

Per dieną su teatru „Kinas ekrane“ veiksmas vyko visą naktį. Tąnakt organizatoriai norėjo, kad jaunuoliai pasijustų, ką reiškia būti aktoriumi, dalyvauti filmo kūrimo procese. Jie galėjo išbandyti įvairius vaidmenis: prodiuserio, režisieriaus, operatoriaus, montuotojo, aktoriaus, grimuotojo ir kitus filmo kūrimo procese svarbius vaidmenis.

Prodiuserė Brigita Beniušytė iš pradžių pristatė, kaip atrodo filmo kūrimas, tuomet susirinkę jaunuoliai pasiskirstė grupėmis, kurias kuravo aktoriai kraštiečiai Aina Norgilaitė, Andrius Gecevičius, Eimantas Antulis. Su jais kartu grupės jaunuolių generavo idėjas, kūrė scenarijus, iš kurių išrinko vieną ir jį realizavo.

„Vaizdo įrašą jaunuoliai sukūrė apie patyčias, kaip jos skaudina, kaip veikia jaunus žmones. Buvo ir kitų temų, tačiau jiems ji pasirodė pati aktualiausia“, – sakė B. Barkauskaitė-Tamašauskė.

Idėja buvo sukurti 30 sekundžių vaizdo įrašą, tačiau galutinis rezultatas – 2 minučių trukmės. „Smagiausia tai, kad jaunuoliai viską darė patys – vaidino, filmavo, montavo. Juos koordinuojantys aktoriai tik stebėjo ir patarė, tačiau nieko nedarė už juos“, – akcentavo projekto autorė.

Aktualu jaunoms šeimoms

Renginys atskleidė ir kitus aspektus – Kretingoje panašių veiklų trūksta tėvams, auginantiems mažamečius vaikus. „Mamos su vaikais iki 3 metų labai gausiai registravosi į joms skirtus renginius. Aktyviai susirinko ir su vyresnio amžiaus vaikais. Tai rodo, kad tokių veiklų mūsų mieste yra didelis poreikis“, – teigė B. Barkauskaitė-Tamašauskė. Tėvai su vaikais turėjo galimybę šokti kartu, dalyvauti minkštų žaislų kūrimo dirbtuvėse, muzikos užsiėmimuose.

Vienas įsimintinesnių muzikinių užsiėmimų, skirtų tėvams, auginantiems vaikus iki 3 m., „Ką žinome apie muziką, jos poveikį ir galimybes“ – su studijos „Grock“ vadovu Linu Švirinu, kuris taiko muzikos terapiją.

Organizatoriams kartu su L. Švirinu kilo mintis, kad būtų smagu bibliotekoje turėti muzikinę erdvę, kurioje jaunuoliai galėtų muzikuoti profesionaliai ir neprofesionaliai. „Muziką naudoti kaip terapiją – ateiti pasiklausyti muzikos, įvaldyti įvairius instrumentus ir panašiai. Su Lino pagalba būtų galima taip padaryti, – vieną naujų idėjų, kilusių per renginį, atskleidė B. Barkauskaitė-Tamašauskė, prisiminusi L. Švirino išsakytą mintį. – Jis tikino, kad žmonės šiandien muziką supranta kaip pramogą, bet ji labai tinka žmogui norint suprasti save, pažinti, atsipalaiduoti, tiesiog klausytis. Dažnai muziką naudojame kaip kažkokią užsklandą.“

Per projektą atskleista ir dar viena kultūros sritis – mada. Per jai skirtą dieną organizatoriai siekė pasikviesti jaunus kūrėjus, kurie galėtų parodyti savo darbus ir pamokyti žmones patiems pasigaminti kažką naujo.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas