Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Ne tiek pinigų, kiek noro reikia

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2019-12-06
Arvydas Klovas parodė prie buvusio senosios Kartenos ligoninės pastato nuo pavasario tįsantį niekam nebereikalingą koplytstulpį.

Iš Kartenos miestelio centre Arvydo Klovos iniciatyva įrengtų trijų medinių stogastulpių su Jėzaus, Rūpintojėlio ir Mergelės Marijos skulptūromis bei metalinėmis „saulutėmis“ liko tik du, mat vieną, kuris su Marijos skulptūra, nuvertė vėtra. Eina laikas, o stogastulpio atstatyti niekas nesiskubina, taip ir tįso jis nuo pavasario lauke, prie buvusio senosios ligoninės pastato.

Tiesiog nerūpi

Stogastulpių autorius A. Klovas turi dvi versijas, dėl ko, papūtus stipriam vėjui, vienas stogastulpių galėjo nugriūti: arba klaida padaryta, kad į žemę buvo įkastas betono taurėje, ir medžio apačia tiesiog sušuto, arba tas medis, iš kurio buvo daromas stogastulpis, jau anksčiau turėjo pasigavęs jį graužiantį parazitinį grybą.

Bet skaudžiausia ne kad kūrinys nuvirto, o kad niekam lig šiol neberūpi. Pats Arvydas daugiau labdaros teikti sakė nebenorintis – citavo liaudies išmintį, kad, jei taip uoliai dalins toliau, tai pats „ubagu“ galų gale pavirs: miesteliui padovanotos jo skulptūros puošia aplinką prie mokyklos-daugiafunkcio centro, prie ambulatorijos, parke, Vyšnių kalne. Be to, A. Klovas garsėja ir kaip piligrimų simboliais dekoruoto daugiau kaip 5 m aukščio šv. Jokūbo kryžiaus autorius.

Tiesa, dėl Karteną papuošusių stogastulpių, kurių pažiūrėti, nusifotografuoti ateina ir miestelio svečiai, visų laurų vien sau pašnekovas neprisiėmė, sakė, kad, įgyvendinant idėją, talkino keli kiti kūrybingi ir nagingi karteniškiai: drožėjas Antanas Songaila stogastulpiams išskaptavo Jėzaus, Marijos ir Rūpintojėlio skulptūras, buvęs Kalniškių durpyno vadovas Vytautas Dyburys pagal Arvydo brėžinius iš metalo padarė viršūnes – tradicines „saulutes“, ūkininkas Gediminas Mikūta išpjovė stogastulpių stiebus.

„Aš pats tuos stiebus parsivilkęs į kiemą suverčiau ir pjausčiau, lyginau, kaliau, atlikau visą konstruktoriaus darbą – tris mėnesius plūkiausi, nepatogumų sukeldamas visai šalia esančios ambulatorijos pacientams ir darbuotojams, kurie jau buvo beprarandantys kantrybę“, – juokavo pašnekovas.

Vieną iš trijų miesteliui dovanotų koplytstulpių nuvertė audringas vėjas.

Kiti laikai – kiti paminklai

Stogastulpiai buvo pastatyti ir tuometinio klebono Antano Striukio pašventinti 2003-aisiais įvykusių iškilmių metu, kai Kartena pasitiko savo 750-ąjį jubiliejų. Bet A. Klovui ne vien tik padėkų ir liaupsių už padarytus darbus teko išgirsti, prisipažino gavęs ir kritikos dėl ne tokių kuklių, neva praeities neatspindinčių Lietuvos mažosios architektūros dirbinių.

„Aš sukūriau taip, kaip man pačiam atrodė gražu ir kaip norėjau. Negi būtinai stogastulpiai turi būti tokie, kokius kažkada statydavo senovėje? Dabar kiti laikai, kiti ir paminklai“, – įsitikinęs autorius.

Būsimų darbų brėžinius, kuriuos iki šiol tebesaugo, paprastame languotame mokykliniame sąsiuvinyje jis buvo nusibraižęs gerokai iš anksto, o kada galės svajonę išpildyti, laukė trejus metus, mat neturėjo medienos. Taigi miestelio jubiliejus ir buvusi geriausia proga.

„Nuėjau pas tuometinę seniūnę Zitą Rapalienę, parodžiau projektą sąsiuvinyje, sakiau, kad norėčiau sukurti Kartenai. Ta mintis seniūnei patiko“, – šypsojosi Arvydas. Tris ąžuolus stogastulpiams seniūnija gavo iš Kretingos miškų urėdijos.

A. Klovą dėl jo meniškos sielos ir nagingų rankų ir sukurtų darbų daugelis neretai pavadina tautodailininku, nors jis šios sąjungos narys nėra. „Koks man skirtumas?“ – juokėsi paklaustas ir davė suprasti, kad kuriančiam žmogui svarbiausia yra ne priklausomumas organizacijai, o idėjos ir sugebėjimai.

Sutvirtino ir dėl saugumo

Dar besimokant Šilutės pirmojoje vidurinėje mokykloje Arvydas pamėgo braižybą, galvojo net studijuoti architektūrą. Tačiau, anot jo, išėjo, kaip išėjo – tapo zooinžinieriumi.

„O kai tik pasibaigė ūkių ir kolūkių era, iškart griebiausi to, kas nuo jaunystės prie širdies buvo: subūriau kelių kūrybingų karteniškių grupę, su kuria Salantų, Trakų Aukštadvario, Vištyčio, Tytuvėnų, Ventos regioniniuose parkuose vasaromis pristatėm daugybę pavėsinių, informacinių lentų, laiptų, lieptų, tiltų“, – pasakojo jis.

A. Klovo nuomone, siekiant atstatyti nuvirtusį stogastulpį, reikia daugiau noro negu pinigų – kelių šimtų eurų ir, ko gero, vienos valandos pakaktų nupjauti nupuvusias medžio, iš kurio padarytas stogastulpis, dalis ir įkasant iš keturių pusių sutvirtinti metalais. Arvydas gero žodžio negailėjo seniūnijos ūkvedžiui Petrui Drakšui, kuris bent du likusius stogastulpius sutvirtino taip, kaip galėjo. „Bet tai nėra mano vieno sprendimas, tariausi su seniūne. Sutvirtinti stogastulpius nusprendėm ne tik dėl grožio, bet ir dėl praeivių saugumo“, – prisipažino P. Drakšas.

Seniūnijai nepriklauso

Kadangi seniūnė Arūnė Putvinienė šiuo metu turi nedarbingumo lapelį, specialistas ūkio reikalams P. Drakšas plačiau pakomentavo ir situaciją: bėda ta, kad prieš maždaug 15 metų pastatyti stogastulpiai nepriklauso seniūnijai, nėra jos turtas, o privatiems remontams skirti lėšų seniūnijai neleidžia įstatymai. „Mes tuomet dar nedirbom, nežinom, kodėl šie kūriniai, skirtingai negu kitos miestelį puošiančios Arvydo Klovo medinės skulptūros, nebuvo užpajamuoti ir perduoti seniūnijai“, – sakė P. Drakšas. Jo nuomone, atstatyti nugriautąją skulptūrą ir neverta: medį yra paveikęs parazitinis grybas, kuris plečiasi toliau.

Vienas, aukščiausias, likęs stogastulpis, ant kurio sutemus žiba pakabintos lemputės, šiuo metų laiku primena tikrą Kalėdų eglę. „Nuo seno ją, tokią stilizuotą, Kartenoje puošdavom. Įspūdinga, kad „eglė“ vienodai gerai matosi iš abiejų susikertančių centrinių miestelio Mokyklos ir Plungės gatvių pusių“, – „Pajūrio naujienų“ pakalbinta, prisiminimais dalijosi buvusi seniūnė Gintarė Liobikienė. Jai dirbant stogastulpius taip pat yra tekę valyti, atgaivinti, impregnuoti – esą tada darbininkams, kaip ką daryti, „dirigavęs“, o ir fiziškai padėjęs pats A. Klovas.

„Gal ir dabar taip būtų? Kartena – mano gimtinė, dažnai čia atvažiuoju. Liūdna nuvirtusio stogastulpio vietoje matyti tuštumą“, – pripažino G. Liobikienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas