Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Projekto rengėja Vaida Jakumienė pateikė pavyzdį, jog alytiškiai įgyvendino dvi 150 tūkst. eurų vertės iniciatyvas: sutvarkė miesto koncertinę erdvę bei pastatė ženklą prie įvažiavimo į Alytų.

Nuo kitų metų Kretingos rajono gyventojams bus suteikta galimybė patiems nuspręsti, kokių projektų įgyvendinimui skirti dalį savivaldybės biudžeto lėšų. Jeigu lapkričio pabaigoje vyksiančiame tarybos posėdyje politikai pritars Kretingos rajono gyventojų iniciatyvų projektui, jam įgyvendinti 2020 m. planuojama skirti 50 tūkst., o 2021-aisiais – 160 tūkst. eurų.

„Šiandien jums pristatome naują Kretingos rajone projektą, prie kurio kviečiame prisidėti visus gyventojus, kurie nori ne vien mitinguoti ir kritikuoti valdžią dėl to, kas nepadaryta, o siekia prisidėti prie gyvenamosios aplinkos kūrimo ir gerinimo“, – susirinkusiems į Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje ketvirtadienio vakarą sukviestą projekto pristatymą-diskusiją sakė rajono meras Antanas Kalnius.

Kretingos rajono gyventojų iniciatyvų projekto rengėja tarybos narė Vaida Jakumienė prieš pristatydama projektą paminėjo, jog idėja įtraukti gyventojus į Savivaldybės biudžeto lėšų dalies – iki 1 proc. – paskirstymą pasaulyje ir Europoje nėra nauja. Lietuvoje pirmoji tokios iniciatyvos ėmėsi ir jau du metus ją sėkmingai įgyvendina Alytaus miesto savivaldybė, jos pavyzdžiu seka Šiauliai. Jeigu siūlomam projektui pritartų sprendimus priimantys politikai, kretingiškiai būtų tretieji šalyje.

„Kretingos savivaldybės biudžetas – 46 mln. eurų. Pusė jo skiriama valstybės deleguotoms funkcijoms, kitą pusę, į kurią įeina apie 20 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio, sudaro lėšos savarankiškoms funkcijoms vykdyti. Būtent iš šios sumos iki 1 proc. lėšų būtų skiriama gyventojų iniciatyvoms“, – finansinę projekto dalį išdėstė V. Jakumienė.

Nekomercinės paskirties idėjas gyvenamajai aplinkai gerinti ir viešajai infrastruktūrai kurti, kurių įgyvendinimui bus skiriamos biudžeto lėšos, galės teikti kiekvienas 16 metų sulaukęs rajono gyventojas. Jas vertins ir balsuodami geriausias atrinks taip pat gyventojai, o ne Taryboje posėdžiaujantys politikai. Teikiantieji pasiūlymus turės parengti trumpą idėjos pristatymą bei pridėti preliminarią sąmatą. Teikiamą idėją savo parašais, nurodydami asmens kodą bei deklaruotą gyvenamąją vietą, privalės palaikyti ne mažiau 10 gyventojų.

„Turėdami galvoje, kad mes – ne miesto, o rajono savivaldybė, išskyrėme tris iniciatyvų kategorijas: dvi vadinamąsias mažos apimties iniciatyvas, kurioms įgyvendinti numatome po 20 tūkst. eurų, atskirai teiks Kretingos miesto ir atskirai – rajono gyventojai. Didelės apimties iniciatyvai numatoma skirti iki 120 tūkst. eurų, ir čia jau dalyvaus visų seniūnijų gyventojai“, – aiškino projekto autorė, pabrėžusi, jog teikiamos iniciatyvos privalės būti įgyvendinamos ne privačioje žemėje, o viešam naudojimui skirtose teritorijose.

Gyventojų pateiktas idėjas ir projektinius pasiūlymus vertins bei prireikus konsultacijas teiks tam paskirti savivaldybės specialistai, idėjų sąrašą gyventojų balsavimui pateiks jas atrinkusi konsultacinė grupė. Atrinktosios iniciatyvos, nurodant tik idėją ir turinį, bus skelbiamos viešai internete bei balsavimo vietose. Planuojama, jog balsuoti bus galima ir internetu – greičiausiai panaudojant e-valdžios vartus, – ir pildant atitinkamus balsavimo biuletenius Kretingos rajono savivaldybėje bei seniūnijose. Daugiausiai gyventojų balsų sulaukusiais idėjas – kasmet būtų įgyvendinami du mažieji, kas antri metai – vienas didelis projektas, – įgyvendins rajono savivaldybės administracija.

Preliminariai numatoma, jog gyventojai iniciatyvas galės teikti nuo sausio pirmosios iki kovo pirmos dienos, iki balandžio 15-osios būtų vykdoma atranka, nuo gegužės 1 d. iki birželio 1-osios vyktų balsavimas.

„Jeigu taryba pritars Kretingos rajono gyventojų iniciatyvų projektui, kitų metų biudžete numatytume 50 tūkst. eurų: po 20 tūkst. dviejų mažų idėjų įgyvendinimui ir 10 tūkst. didžiosios idėjos projektinei dokumentacijai parengti. 2021 metais būtų skirta 160 tūkst. eurų: 40 tūkst. mažųjų idėjų ir 120 tūkst. didžiosios idėjos įgyvendinimui“, – sakė V. Jakumienė, pridūrusi, jog mažųjų idėjų gali būti ir kelios: tarkim, pirmą vietą laimėtų 15 tūkst. kainuosiantis projektas, antrą – 5 tūkst. O jeigu sąmata tūkstančiu kitu viršytų numatytą sumą, tačiau projektas būtų išties reikalingas ir surinkęs daug gyventojų balsų, tarybos būtų prašoma papildomų lėšų.

Susirinkusieji į diskusiją svarstė, ar nebūtų tikslingiau daugiau lėšų skirti mažiesiems projektams bei kiekvienai seniūnijai jų įgyvendinimui skirti, pavyzdžiui, po 10 tūkst. eurų. Teirautasi, ar būtina rinkti parašus – gal, jeigu idėją palaikytų bendruomenė, užtektų jos susirinkimo protokolo. Diskutuota ir dėl balsavimo būdų, ir dėl to, ar apskritai žmonės norės balsuoti. Pasak projekto rengėjos, tikimasi, jog rajono gyventojai nepraleis galimybės kasmet, o ne tik kartą per ketverius metus balsuoti ir pareikšti savo valią.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas